Pražský filharmonický sbor v Mahlerově Třetí symfonii s FOK

Na dvou koncertech ve Smetanově síni Obecního domu v Praze, 26. a 27. 4. 2017, se Pražský filharmonický sbor připojí k Symfonickému orchestru hl. m. Prahy FOK v provedení monumentální Symfonie č. 3 Gustava Mahlera.

Spolu s dalšími Mahlerovými symfoniemi č. 2 a 8 patří i Mahlerova Třetí do kmenového repertoáru Pražského filharmonického sboru; uvedl ji několikrát i na festivalu Pražské jaro, v posledních letech pod taktovkou Inga Metzmachera a Jiřího Bělohlávka. Tentokrát se řízení ujme nizozemský dirigent Jac van Steen, altové sólo přednese jeho krajanka, jedna z nejvýznamnějších mahle­rovských pěvkyň, Christianne Stotijn.

Třetí symfonii komponoval Gustav Mahler (1860–1911) mezi roky 1892–1896, kdy působil jako kapelník Městského divadla v Hamburku. Partituru dokončil v srpnu 1896 v svém letním sídle ve Steinachu na břehu alpského Atterského jezera. Inspirace krásnou krajinou je natolik silná, že symfonie bývá někdy nazývána „hymnem na přírodu“.  „Moje symfonie bude něco, co svět ještě neslyšel! Celá příroda v ní dostane hlas a bude vyprávět tak hluboká tajemství, jaká člověk tuší jen ve snu! Řeknu Ti, mně samotnému je občas v některých místech divně u srdce a připadá mi, jako bych je vůbec nepsal já sám…“, svěřil se Mahler v dopise své přítelkyni Anně Mildenburgové.

První provedení Třetí symfonie dirigoval Gustav Mahler 9. června 1902 v Krefeldu (blízko Duisburgu). O dva roky později ji poprvé uslyšela i Praha, v provedení orchestru Nového německého divadla; i toto provedení řídil sám Mahler – 25. února 1904.

Pražský filharmonický sbor má za sebou jednaosmdesátiletou historii, vystupuje s prestižními tělesy a dirigenty mezinárodní hudební scény a patří mezi nejvyhledávanější evropské profesionální pěvecké sbory. Hlavním sbormistrem Pražského filharmonického sboru je od roku 2007 Lukáš Vasilek.

Zřizovatelem Pražského filharmonického sboru je Ministerstvo kultury.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *